Objazd po zabytkach tradycji bizantyjskiej Podlasia, 2025

W dniach od 15 do 20 lipca 2025 r. członkowie i sympatycy Pracowni „Speculum Byzantinum” uczestniczyli w kolejnym objeździe, tym razem po zabytkach tradycji bizantyńskiej północno-wschodniej Polski – od Jabłecznej po Supraśl (bp prof. Michał Janocha, dr Anna Siemieniec, Witali Michalczuk, ks. dr Marek Wojnarowski, dr Paweł Sygowski, Anna i Bartłomiej Wieszczak, Aleksandra i Antoni Źrebiec, Monika Klimowska, Karolina Gołębiowska; w drugiej części wyjazdu dołączyli: dr Joanna Tomalska-Więcek, Stanisław Otowski, Jan Traczyk, Bartłomiej Grabowski, Justyna Mędrzycka).

Wielokulturowe Podlasie dla większości z grona absolwentów seminarium doktoranckiego „Speculum Byzantinum” stanowiło teren badań prowadzonych przy opracowaniu prac doktorskich. Tym bardziej cieszyliśmy się, mogąc wspólnie odwiedzać cerkwie związane z twórczością Adama Stalony-Dobrzańskiego, Jerzego Nowosielskiego, czy też świątynie, w których zachowały się ikony i obrazy słynące łaskami.

Dziękujemy księżom proboszczom oraz wszystkim osobom, które umożliwiły nam wejście do wnętrz tych obiektów i poświęciły czas na oprowadzenie naszej grupy. Bardzo cieszyliśmy ze spotkania w drodze z prof. Aleksandrem Naumowem, Ewą Zalewską, dr Anetą Kułak i prof. Andrzejem Gilem.

W sposób zupełnie wyjątkowy pozostała w naszych sercach wizyta w domu rodziny Wirkowskich w Michałowie (dom rodzinny paulina z Wrocławia, o. Marcina Sylwana Wirkowskiego). Mama i siostra o. Marcina przyjęły nas z wielką serdecznością, a wszystkich biesiadników połączył wspólny śpiew do akompaniamentu gitary.

„Podlasie… to stan umysłu” – takie podsumowanie tego ważnego dla nas regionu Polski padło podczas jednej z dyskusji seminaryjnych. Nie można temu zaprzeczyć. Piękno krajobrazu, bogactwo kultury i sztuki, a w szczególności napotkani w drodze ludzie, opowiadający fascynujące i inspirujące teorie na temat wszechświata sprawili, że poczuliśmy „ten stan”. Nie można go opisać, ale można go doświadczyć podróżując na Podlasie.

Program objazdu:

15 lipca – SIEDLCE, HANNA, JABŁECZNA

16 lipca – KODEŃ, KOSTOMŁOTY, DROHICZYN, KORCZEW

17 lipca – MIELNIK, GRABARKA, SIEMIATYCZE, BRAŃSK, DOMANOWO, HODYSZEWO, PLUTYCZE, KORCZEW

18 lipca – BIELSK PODLASKI, SZCZYTY-DZIĘCIOŁOWO, HAJNÓWKA, NAREW, TRZESCIANKA, PUCHY, SOCE, ŚWIĘTA WODA

19 lipca – GRÓDEK, MICHAŁOWO, ODRYNKI, KRUSZYNIANY, ŚWIĘTA WODA

20 lipca – SUPRAŚL

Finansowane ze środków własnych.

Fot. Anna Siemieniec, Anna Witeszczak, Karolina Gołębiowska.