Działalność Komisji w roku 2018

Drugą część finansowanego ze środków BST projektu naukowo-badawczego „Ośrodki badawcze i artystyczne tradycji bizantyjskiej we Włoszech” (rozpoczętego w sierpniu 2017) przełożono na rok 2019.

Jeden z członków Komisji, biskup prof. dr hab. Michał Janocha został odznaczony Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego 16 listopada 2018 roku Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Członkini Komisji ( dr B. Kosmulska) dnia 24 maja 2018 r. zorganizowała wystąpienie (oraz dyskusę po nim) dr. Vladimira Cvetkovica (Uniwersytet Belgradzki) na temat recepcji tradycji Dionizjańskiej w gruzińskich rękopisach.

Kolejny cykl wykładów, zorganizowany przez Komisję Speculum Byzantinum (z udziałem wykładowców Wydziału Artes Liberales) i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej De vita operis, czyli o życiu dzieła obejmował następujące wykłady:

• 9 stycznia 2018: Rękopis znaleziony w Saragosie Jana Potockiego – inspiracje filozoficzne ( dr B. Kosmulska)
  • 27 lutego 2018: Bizantyńskie nieszpory jako dzieło sztuki (Ł. Hajduczenia)
  • 6 marca 2018: Jak cerkiew grecka w Lublinie stała się cerkwią rosyjską (P. Sygowski)
  • 13 marca 2018: Freski Teofana Greka w cerkwi Spasa w Nowogrodzie Wielkim (W. Michalczuk)
  • 10 kwietnia 2018: Witraże Adama Stalony-Dobrzańskiego w cerkwi w Gródku (A. Siemieniec)
  • 24 kwietnia 2018: Scena z Fausta Puszkina (dr I. Tatarova)
  • 8 maja 2018: Matka boska Jackowa z katedry w Przemyślu (ks. M. Wojnarowski)
  • 15 maja 2018: Nabożeństwo 1000-lecia Chrztu Rusi (Ł. Hajduczenia)

Członkowie Komisji jak co roku opracowali koncepcję oraz prowadzili regularne zajęcia i wykłady w Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy Kolegium Dominikańskim (bp prof. M. Janocha, dr I. Tatarova, dr B. Kosmulska, W. Michalczuk, M. Nowak-Rogoziński, M. Środoń, H. Dąbrowska-Certa, A. Siemieniec) oraz w ramach Akademii Ikony przy Muzeum Ikon (W. Michalczuk, Ł. Hajduczenia, dr I. Tatarova). W roku 2018 to były między innymi:

• 17 lutego 2018: Ikony krzyża jako tron chwały (Ł. Hajduczenia)
  • 10 marca 2018: Majestat chwały w ikonach Chrystusa Pantokratora (W. Michalczuk)
  • 18 kwietnia: Eliasz w ikonie (bp prof. M. Janocha)
  • 12 maja 2018: Ikony Przemienienia Pańskiego (dr I. Tatarova)
  • 16 czerwca 2018: Ikonostas (dr I. Tatarova)
  • 13 października 2018: Mądra budowla: Hagia Sofia w Konstantynopolu (dr I. Tatarova)
  • 4 listopada 2018: Sofiologia XX wieku (W. Michalczuk)
  • 4 listopada 2018: Trzy sobory sofijskie na Rusi (bp prof. M. Janocha) Kilku członków Komisji regularnie uczestniczyło w działaniach artystycznych, przede wszystkim koncertów muzyki cerkiewnej oraz ludowej (M. Bikont, W. Michalczuk, Ł. Hajduczenia, E. Leszczyńska).