Działalność Komisji w roku 2015

Od lutego do czerwca 2015 członkowie Komisji prowadzili wykłady z cyklu Homo Viator dla nauczycieli w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej (koncepcja cyklu bp prof. M. Janochy oraz dr I. Tatarovej):

• 10.02.2015 – mgr Łukasz Hajduczenia Podróże do źródeł muzyki bizantyjskiej
  • 17.02.2015 – mgr Maria Bikont Z Kolbergiem po Polesiu
  • 24.02.2015 – mgr Maria Bikont Lirnicy, kobziarze, wędrowni starcy
  • 03.03.2015 – mgr Maria Bikont Podróże do serca dawnej Polski. O ostatnich wiejskich muzykantach
  • 11.03.2015 – mgr Maria Bikont O wędrówkach ludowych pieśni i motywów muzycznych
  • 17.03.2015 – mgr Maria Bikont Motyw podróży w pieśni tradycyjnej
  • 24.03.2015 – mgr Zuzanna Flisowska O podróżach misjonarzy i wzorców graficznych
  • 31.03.2015 –  mgr Zuzanna Flisowska Podróże kulturowo-formacyjne w XVI wieku
  • 14.04.2015 – mgr Zofia Górka Motyw podróży w filmach Tarkowskiego
  • 21.04.2015 – mgr Mikołaj Nowak-Rogoziński „Obrazy Włoch” Pawła Muratowa
  • 28.04.20015 – mgr Mikołaj Nowak-Rogoziński Podróże do Bizancjum w XX wieku
  • 12.05.2015 – dr Bogna Kosmulska Rola podróży w życiu i myśli Ojców Kapadockich
  • 19.05.2015 – dr Bogna Kosmulska Wygnanie jako podróż przymusowa
  • 26.05.2015 – dr Bogna Kosmulska Teologia pielgrzymki u św. Hieronima
  • 02.06.2015 – dr Irina Tatarova Wędrówki Mandelsztama
  • 09.06.2015 – ks. mgr Marek Wojnarowski Podróże w zaświatach. Między łąkami asfodelowymi a mytarstwami
  • 16.06.2015 – bp prof. Michał Janocha Opowieści pielgrzyma

Członkowie Komisji jak co roku opracowali koncepcję oraz prowadzili regularne zajęcia i wykłady w Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy Kolegium bp prof. M. Janocha, dr I. Tatarova, dr B. Kosmulska, W. Michalczuk, M. Nowak-Rogoziński, M. Środoń, H. Dąbrowska-Certa) oraz w ramach Akademii Ikony przy Muzeum Ikon,( W. Michalczuk, Ł. Hajduczenia, dr I. Tatarova). W roku 2015 to były między innymi:

• 10.10.2015 bp prof. Michał Janocha Oblicza Chrystusa w sztuce Wschodu i Zachodu
  • 05.12.2015 ks. prof. Józef Naumowicz Wczesnochrześcijańska teologia Wcielenia oraz bp prof. Michał Janocha Ciało Chrystusa. O przedstawieniach Eucharystycznych w sztuce.

W ramach współpracy ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu 24 października 2015 roku została zorganizowana sesja Piękno między Wschodem a Zachodem w Narodowym Instytucie Audiowizualnym z referatami i udziałem w dyskusjach członków Speculum, między innymi:

• bp prof. Michał Janocha Wschodnia estetyka teologiczna – dawniej i dziś
  • Mateusz Środoń Między Wschodem a zachodem. Kilka uwag praktyka

Od 4 do 10 stycznia 2015 roku odbyły się kolejne badania terenowe (historia sztuki, etnomuzykologia) na terenie Białorusi (obwód Brzeski), uczestniczyli bp prof. M. Janocha, W. Michalczuk, M. Bikont, Ł. Hajduczenia, dr I. Tatarova.

Dłuższy wyjazd terenowy w tym samym składzie miał miejsce w lipcu – sierpniu 2015 r.

W lipcu 2015 roku członkowie Komisji wzięli udział w organizacji oraz prowadzeniu kilku imprez artystycznych, poświęconych muzyce tradycji bizantyjskiej oraz rosyjskiej w ramkach festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich (E. Leszczyńska, Ł. Hajduczenia, W. Michalczuk, M. Bikont). Grupa muzyczna Speculum bardzo aktywnie uczestniczyła ponadto w życiu artystycznym i kulturowym na terenie całej Polski i za granicą.

W maju 2015 roku Papież Franciszek mianował ks. prałata prof. UW Michała Janochę biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. 14 czerwca 2015 w Archikatedrze Warszawskiej świętego Jana Chrzciciela odbyły się uroczystości, związane ze święceniami biskupimi ks. Michała Janochy, w przygotowaniu i przeprowadzeniu których wzięli udział członkowie Komicji Łukasz Hajduczenia, Witali Michalczuk i dr Irina Tatarova.

W styczniu 2015 (po rekomendacji z listopada 2014 roku) ks. prof. M. Janocha i dr I. Tatarova zostali przyjęci do Polskiej Komisji Bizantynologicznej.

W grudniu mgr Paweł Sygowski został przyjęty na studia doktoranckie na Wydziale Artes Liberales.

Hezychazm a kultura. Konferencja naukowa

Realizacja miała charakter trzydniowej konferencji naukowej zorganizowanej w dniach 21-23 maja 2015 przy współudziale Wydziału Filozofii UW z udziałem prof. dr hab. Siergieja Chorużego, kierownika Instytutu Antropologii Synergijnej w Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Trzy kolejne posiedzenia konferencyjne odbywały się: na wydziale Artes Liberales UW („Hezychazm dziś” 21.V.2014, „Antopologia synergijna” 22.V. 2015) oraz na Wydziale Filozofii UW („Od Palamasa do Habermasa. Hezychazm a filozofia współczesna” dn. 23.V.2015). Wszystkie cieszyły się dużą frekwencją i zainteresowaniem słuchaczy.

Prace Komisji objęły także popularyzację nauki: organizację cyklu rocznych wykładów otwartych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie: „Ecce homo. Obraz człowieka w kulturze Wschodu i Zachodu” (rok 2013/2014) oraz „Homo viator. Wędrówki artystyczne, literackie i religijne w czasie i przestrzeni” (2014/2015). Wykłady prowadzili wykładowcy i doktoranci Komisji Speculum Byzantinum.

Popularyzacja wyników prac naukowo-badawczych prowadzonych w Komisji Speculum Byzantinum na Wydziale Artes Liberales obejmowała:

Organizację i przeprowadzenie cyklu dziewięciu wykładów na temat kultury wschodniego chrześcijaństwa w Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie na Nowym Mieście.

Współorganizację i udział w cyklu rocznych wykładów w Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze Dominikanów na Służewiu poświęconych kulturze i duchowości chrześcijańskiego Wschodu. Wystąpienia na antenie Polskiego Radia (Program II PR oraz Radio Warszawa) i Telewizji Polskiej (TVP 1) poświęcone zostały popularyzacji sztuki i kultury bizantyńskiej oraz jej związkom z kulturą Zachodu.