Działalność Komisji w roku 2019

W dniach 27 stycznia – 18 lutego 2019 roku był kontynuowany projekt badawczy, zgłoszony w ramkach BST „Ośrodki badawcze i artystyczne tradycji bizantyjskiej we Włoszech”. Celem projektu (był pomyślany na trzy lata po to, żeby utrwalić kontakty z badaczami z Włoch) było nawiązanie kontaktów z ośrodkami włoskimi, zajmującymi się szeroko pojętą tradycją bizantyjską oraz zebranie materiałów dla dalszej pracy członków komisji. Zasadniczo projekt został zrealizowany w sierpniu 2017 roku, ale w 2018 i 2019 roku grupa Speculum ponownie wyjeżdżała do Włoch, tym razem do Apulii i Kalabrii (uczestnicy – członkowie Komisji Speculum Byzantinum i doktoranci – bp prof. Michał Janocha, dr Irina Tatarova, Anna Siemienic, Mikołaj Nowak-Rogoziński, Witali Michalczuk, Łukasz Hajduczenia, Ewa Leszczyńska).

29 maja 2019 roku Komisja zorganizowała finansowaną z BST na Wydziale Artes Liberales konferencję „Nowosielski myśli” (sala konferencyjna, Dobra 72). Konferencja została zorganizowana aby zastanowić się nad filozoficzno-teologiczną koncepcją sztuki Jerzego Nowosielskiego, która nie znalazła jak dotąd swoich badaczy. Referaty wygłosili: dr Krystyna Czerni (biograf i edytor dzieł Nowosielskiego, Kraków), Witali Michalczuk, prof. Maria Poprzęcka, dr Bogna Kosmulska, ks. dr Henryk Paprocki i dr Irina Tatarova. Dyskusję prowadził bp prof. Michał Janocha, a sekretarzem organizacyjnym była Olga Bazelak. Posiedzenia licznie odwiedzili studenci UW, ASP oraz innych uczelni, zorganizowano poczęstunek, wcześniej rozklejono plakaty. W 2020 roku ukaże się przygotowywana obecnie publikacja pokonferencyjna w Series Byzantina.

W latach 2018 – 2019 zostały otwarte przewody doktorskie kilku doktorantów, członków Komisji – Anny Siemieniec, ks. Marka Wojnarowskiego, Marii Bikont, Łukasza Hajduczeni i Mikołaja Nowaka-Rogozińskiego.

W ostatnim tygodniu czerwca 2019 roku członkowie Komisji po raz drugi już uczestniczyli w wyjeździe po zabytkach tradycji bizantyjskiej w południowo-wschodniej Polsce oraz północnej Słowacji (bp prof. Michał Janocha, dr Irina Tatarova, Anna Siemieniec, ks. Marek Wojnarowski, Witali Michalczuk, Łukasz Hajduczenia i Paweł Sygowski). Finansowanie ze środków własnych. Trasa: Lublin – Przemyśl – Jarosław – Sanok – Kotań/Krempna – Bardejov).

Kolejny członek Komisji – dr Bogna Kosmulska została przyjęta w grudniu 2019 roku do Polskiej Komisji Bizantynologicznej (przedstawiona przez prof. Bralewskiego).

Jak co roku została opracowana koncepcja oraz poprowadzone regularne zajęcia i wykłady w Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy Kolegium Dominikańskim (bp prof. M. Janocha, dr I. Tatarova, Ł. Leonkiewicz, dr B. Kosmulska, W. Michalczuk, M. Nowak-Rogoziński, M. Środoń, H. Dąbrowska-Certa, P. Sygowski. A. Siemieniec) oraz w ramach Akademii Ikony przy Muzeum Ikon (Ł. Leonkiewicz, W. Michalczuk, Ł. Hajduczenia, dr I. Tatarova). W roku 2019 to były między innymi:

• 9 marca 2019: Ikonografia Mądrości Bożej ( bp prof. M. Janocha)
  • 6 kwietnia 2019: Plastyczne rozważania o mądrości w miniaturach bizantyjskich (W. Michalczuk)
  • 15 czerwca 2019: Sedes Sapientiae (bp prof. M. Janocha)
  • 12 października 2019: Chrystus i ona. Plastyka i poezja liturgiczna (dr I. Tatarova)
  • 16 listopada 2019: O bliskości. Eleusa – wizja Kościoła (bp prof. M. Janocha)
  • 7 grudnia 2019: Sprawdzian Objawienia. Ikony Bożego Narodzenia dr (I. Tatarova)

W tym roku po raz kolejny ukazał się kalendarz z ikonami, wydawany przez członków Komisji, tym razem ikony pochodzą z Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, a opisane zostały przez dyrektora tegoż Muzeum, doktoranta Wydziału Artes Liberales ks. Marka Wojnarowskiego. W grudniu 2019 roku Witali Michalczuk został kierownikiem artystycznym Muzeum Ikon na warszawskiej Ochocie (Lelechowska 5), do rady Muzeum weszli także Łukasz Hajduczenia i dr Irina Tatarova.