„Kult i kultura. O potrzebie transcendencji w kulturze współczesnej” – zaproszenie na debatę z cyklu ,,Pro tempore. Dialog nauk” 23 lutego 2023

Akademia Katolicka w Warszawie oraz Wydział Artes Liberales UW zapraszają na kolejną debatę z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”.

Na początku lat 80. XIX stulecia Fryderyk Nietzsche zwiastował ustami „człowieka oszalałego”, że oto ludzie zabili Boga i choć jeszcze nie uświadomili sobie tego czynu, już zaczynają spadać „I w tył, i w bok, i w przód, we wszystkich kierunkach”, bo unicestwili zasadę dawnego porządku świata. Sześćdziesiąt lat później, w dobie najbardziej krwawej i niszczycielskiej z dotychczasowych wojen, Tomasz Mann uczynił postać diabła surowym sędzią kultury, ogłaszającym, że „Z chwilą, gdy kultura odpadła od kultu, sama siebie kultem czyniąc, jest już tylko odpadkiem i cały świat jest nią […] zmęczony i przesycony”.

W jakiej mierze te dwa głośne osądy ujawniają prawdę o kulturze XX i XXI wieku? Jak odnosi się ona do kultu religijnego: obojętnie, wrogo, przyjaźnie, z tęsknotą? Jakie kulty odziedziczyła, a jakie wytworzyła sama? Z czego wynikają i dokąd prowadzą podejmowane przez nią próby sakralizacji? Czy są one wyrazem niezbywalnej potrzeby transcendencji?

Tych kwestii dotykać będziemy w kolejnej dyskusji z cyklu Pro tempore – dialog nauk. Wezmą w niej udział badacze z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego: dr Ivan Dimitrijević, filozof; bp dr hab. Michał Janocha; prof. ucz., historyk sztuki, oraz prof. dr hab. Paweł Stępień, literaturoznawca.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 lutego 2023, w godzinach 16.00-17.15 w sali konferencyjnej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 72 (Biała Willa) oraz dostępne będzie na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie. Zapraszamy!

Link do transmisji: https://youtu.be/9pnKYIu7Nqo

Tekst zaproszenia pochodzi ze strony Akademii Katolickiej: https://akademiakatolicka.pl/kult-i-kultura-o-potrzebie-transcendencji-w-kulturze-wspolczesnej-zapraszamy-na-kolejna-debate-pro-tempore-dialog-nauk/