O Pracowni

Speculum Byzantinum

Pracownia Wydziału Artes Liberales UW


Skład Pracowni

Wieloletnim kierownikiem Pracowni „Speculum Byzantinum” była dr Irina Tatarova, filmoznawca i teolog, specjalista w dziedzinie literatury rosyjskiej oraz kultury i sztuki cerkiewnej.

Obrazek

Pracownia „Speculum Byzantinum” na Wydziale Artes Liberales UW pragnie badać wielorakie związki tradycji bizantyjskiej z innymi tradycjami kulturowymi na polu historii, historii sztuki, teologii, filozofii, słowem – szeroko pojętej humanistyki. Nazwa „speculum” – zwierciadło – sugeruje możliwość i potrzebę wzajemnego przejrzenia się w bizantyjskim zwierciadle różnych tradycji tworzących kulturę Europy. Główne kierunki zainteresowań Pracowni „Speculum Byzantinum”, to: szeroko pojęte kultura i sztuka Bizancjum, kraje słowiańskie a Bizancjum, sztuka romańska i gotycka a Bizancjum, renesans a Bizancjum, kultura i sztuka cerkiewna w Rzeczpospolitej, teoria malarstwa ikonowego, a także współcześnie odradzająca się tradycja sztuki bizantyńsko-ruskiej (malarstwo ikonowe i monumentalne, architektura, teologia ikony).

W ramach Pracowni „Speculum Byzantinum” działa seminarium doktoranckie. Doktoranci i badacze „Speculum Byzantinum” interesują się perspektywą porównawczą kultury chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, związkami kultury i teologii, sztuki i liturgii.

Seminarium doktoranckie prowadzi bp dr hab. Michał Janocha, prof. UW, historyk sztuki i teolog. Autor 6 książek i 180 artykułów naukowych z zakresu sztuki i tradycji bizantyńskiej, sztuki cerkiewnej w Rzeczpospolitej, ikonografii bizantyńsko-ruskiej i zachodniej, badań porównawczych oraz teologii kultur.